Lavazza, czyli smak Italii

Włochy to bez wątpienia kraj należący do ścisłej światowej czołówki, jeżeli chodzi o sztukę kulinarną. To właśnie stamtąd pochodzą pizza, spaghetti alla carbonara czy ragu’ alla bolognese. Jednak równie mocno w tradycji Italii osadzona jest kawa. Aromatyczna, gęsta Lavazza ze sklepu Bee pita jest o każdej porze dnia i nocy – często również na zakończenie kolacji. Filiżanka mocnego espresso to we Włoszech prawdziwy rytuał. Skąd wzięła się popularność Lavazzy i co jeszcze warto wiedzieć o tej włoskiej kawie?

Wysokiej jakości mieszanki ziaren

Swoją sławę Lavazza zawdzięcza głównie wysokiej jakości ziarnom, z których powstaje. W tym miejscu warto zaznaczyć, że dwa najbardziej znane gatunki kawy to arabika i robusta. Ta pierwsza, charakteryzująca się łagodniejszym smakiem, posiada mniejszą zawartość kofeiny. Robusta jest dużo mocniejsza, posiada ostry, intensywny posmak. Aby w pełni rozwinąć głębię smaku, wiele marek decyduje się na mieszanie ziaren obydwu gatunków. W ten właśnie sposób powstaje Lavazza. W zależności od odmiany kawy proporcji, w jakich zostały zmieszane ziarna, wyróżnić można rodzaje kawy zdecydowanie różniące się między sobą smakiem. Propozycje Lavazzy z mniejszą zawartością robusty wyróżniają się zazwyczaj lekkim, kremowym smakiem. Dostępne są również pozycje o głębokim, mocnym smaku, które w niektórych kręgach zyskały już miano kultowych, tak jak na przykład Lavazza Top Class.

Nie tylko espresso

Niezależnie od indywidualnych preferencji smakowych, wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez chociaż jednej filiżanki kawy. Poranne cappuccino, latte macchiato czy popołudniowe espresso nie tylko dostarczają dawki energii, ale w Italii są też niemal rytuałem. Dbałość o szczegóły na każdym etapie procesu produkcji gwarantuje, że Lavazza smakować będzie tak samo dobrze we włoskim barze, jak i samodzielnie przyrządzona w domu. W odpowiedzi na szerokie zapotrzebowanie, w ofercie Lavazzy znajdują się zarówno tradycyjne kawy ziarniste i mielone, jak i te w kapsułkach czy bezkofeinowe. Smakosze mogą również szukać specjalnych rodzajów kawy spod szyldu marki, na przykład z wyczuwalnymi nutami czekolady.